Art Direktör Nedir? Art Direktör Nedir?

20 Ocak 2019 , Pazar

Art direktör diğer bir tabirle sanat yönetmeni demektir. Etkileyici bir iş unvanı olmak ile birlikte grafik tasarım, reklam, pazarlama, yayıncılık, film ve TV, web tasarımı ve video oyunları da dahil olmak üzere birçok yaratıcı alanda var olan bir iş. Hala tasarım kariyerinizin ilk aşamalarındaysanız, bu unvanı CV'nize nasıl alabileceğinizi merak ediyor olacaksınız.  Bir sanat yönetmeni olmak, tasarım portföyünüzde doğru şeylere sahip olmaktan daha fazlasını içerir . Rol için gerekli olan bir takım yumuşak beceriler ve karakter özellikleri vardır.  Sanat yönetmenliğini olma konusunda önce, sanat yönetmenlerinin yaptıkları ve iyi olanı düşündüreni bulmalısınız.

Tam olarak sanat yönetmeni nedir?

Farklı organizasyonlarda farklı anlamlara gelebilir. Genel olarak, bu iş yaratıcı bir projede çalışan tasarımcılardan oluşan bir ekibin yönetilmesini içerir, ancak sorumluluk ve özellikleri değişebilir. Blimp Creative kurucusu James Fenton , "Bir sanat yönetmeni olarak lider olmalısınız; tasarım ekibinin vizyonuna ilham veren ve yönlendiren biri" açıklamasını yaptı." Etrafınızdaki yetenekleri tanıyabilmeli ve onlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmelisiniz.”

Bir sanat yönetmeni ne yapar? 

Sanat yönetmeni rolünün önemli bir yönü yönetimin rolüdür: örneğin, insanların çalışmalarını eleştirmek, son teslim tarihlerine ve bütçelerine çalışmak ve (bazen) tembelleşen tasarımcıları disipline etmek. Ancak Fenton'a göre, bir sanat yönetmeninin öncelikli kaygısı, ekibine ilham vermek ve rehberlik etmektir. Enfes yemekler menüsü üretmek için malzemeleri birleştiren bir şefle karşılaştırılabiliriz.

Sanat yönetmeni olmak için en iyi ipuçları

01. Unutma, her şey ekip çalışması ile ilgili.

Bir sanat yönetmeni işinin büyük bir kısmı farklı ekip üyelerinin yeteneklerini nasıl ve ne zaman kullanacaklarını bilmektir. 

02. Katil portföyünü bir araya getirin

Herhangi bir yaratıcı rolde olduğu gibi, ilk durağınız portföyünüzün çizilmeye başladığından emin olmaktır.

03. Hiyerarşiye odaklanma

Etrafınızdakilerdeki yetenekleri tanımak zorundasınız. Kendini hiyerarşik bir otorite konumunda gören bir sanat yönetmeni sadece yüceltilmiş bir yöneticidir.

04. Geri bildirimden emin olun

Olabileceğiniz en iyi sanat yönetmeni olmak için, hem içeride hem de stüdyonuzun dışında, geri bildirimde bulunduğunuzdan emin olmanız gerekir.  Ancak, dış uzmanlara geri bildirim vermek - illüstratörler, fotoğrafçılar, animatörler ve diğerleri - daha zor olabilir.  Kendi sahtekâr sendromunuzu geçmeniz ve stüdyonun vizyonuna ayak uydurmaya hazır olmalısınız.

05. Arkadaş edin

Elbette, bu yapmak ne kadar zor olsada etkileşim önemlidir. İşinde uzman kişileri bulmaya özen gösterin.

06. İşle ilgili bilgi edinme

Projelerin yönünü şekillendirme ve reklamı yeni yönlere itme konusunda bir rol oynayacaksınız, bu nedenle sektördeki ilerlemelerden ve trendlerden haberdar olmanız ve işleri taze tutmak için çok çalışmanız gerekecek.